powrót

Udrażnianie górnych dróg oddechowych

Katar i kaszel to objawy towarzyszące infekcjom wirusowym, na które nie ma lekarstwa. Stan chorobowy utrzymuje się do czasu eliminacji wirusa z organizmu poprzez komórki układu odpornościowego. Warto jednak podjąć pewne kroki, by złagodzić uciążliwe objawy, jak choćby trudności ze swobodnym oddychaniem, i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Otoczenie

Aby wspomóc leczenie, należy systematycznie wietrzyć pomieszczenia, nawilżać powietrze i utrzymywać umiarkowaną temperaturę (18-20⁰C). Zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówki dróg oddechowych i nasila objawy choroby, które utrudniają oddychanie. Warto również zadbać o czystość, ponieważ kurz i zapylenie powietrza negatywnie wpływają na swobodne oddychanie i przebieg choroby.

Inhalacje

Dobrym sposobem na udrożnienie górnych dróg oddechowych i ułatwienie oddychania podczas choroby są inhalacje. Można używać specjalnego inhalatora (nebulizatora), dodać parę kropli olejku eterycznego do nawilżacza lub wzbogacić kąpiele w zioła i olejki eteryczne. Metody te udrażniają drogi oddechowe, a także zmniejszają przekrwienie śluzówek dróg oddechowych i łagodzą stan zapalny.

Maści, żele i napary ziołowe

Dobre efekty lecznicze daje także stosowanie na klatkę piersiową i plecy rozgrzewających maści i żeli ziołowych, dostępnych w aptekach bez recepty, jak na przykład maść kamforowa.

Warto też stosować napary i herbatki ziołowe o działaniu rozgrzewającym, napotnym i przeciwzapalnym, np.: rumianek, szałwia, kwiat lipy, owoce dzikiej róży i czarnego bzu.

Zwalczanie kaszlu i ułatwianie oddychania

Aby zmniejszyć uciążliwość objawów i przyspieszyć powrót do zdrowia, można stosować suplementy diety zawierające naturalne środki łagodzące podrażnienie gardła, kaszel i ułatwiające swobodne oddychanie.