powrót

Naturalne składniki kojące ból gardła

Gdy pojawia się ból gardła i kaszel, nie warto od razu sięgać po środki farmakologiczne – należy pamiętać o naturalnych preparatach, takich jak tymianek, szałwia, olejek eukaliptusowy i czarny bez.

Tymianek

Ziele tymianku jest znanym od setek lat naturalnym lekiem w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu jamy ustnej. Tymianek wzmaga wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Pobudza też ruch rzęsek nabłonka dróg oddechowych, ułatwiając transport śluzu w kierunku gardła, wspomagając jego naturalną ewakuację. Jest on więc substancją pomocną w leczeniu kaszlu i bólu gardła w przebiegu przeziębienia. Wpływa pozytywnie na zwalczanie grypy, anginy i zgagi.

Po przekroczeniu zalecanej dawki pacjent może odczuwać pieczenie żołądka lub delikatną alergię. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Nie należy stosować go zbyt często, ze względu na możliwe zatrucia (wymioty, bóle brzucha). Niepolecany dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, kobiet w ciąży, osób o tendencjach alergicznych, a także tych chorych na cukrzycę.

Szałwia

Już w średniowieczu szałwię stosowano jako lek na przeziębienie, gorączkę, choroby wątroby i zaparcia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „salvare”, co oznacza leczyć, zbawiać, ratować.

W dzisiejszych czasach szałwię wykorzystuje się głównie ze względu na przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie, za które odpowiedzialny jest zawarty w surowcu olejek eteryczny: stwierdzono, że hamuje on wzrost bakterii. Nie bez znaczenia jest również obecność substancji działających zmniejszających przepuszczalność naczyń krwionośnych. Ze względu na te właściwości szałwię poleca się w przypadku różnego rodzaju stanów zapalnych gardła, jamy ustnej czy ropnych zapaleniach dziąseł.

Porost islandzki

Działa łagodząco na gardło, krtań i struny głosowe oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.

Olejek eukaliptusowy

Jednym z najbardziej popularnych olejków eterycznych o udokumentowanym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz miejscowo znieczulającym jest olejek eukaliptusowy. Ułatwia wykrztuszanie, nawilża i łagodzi podrażnione gardło i krtań, dzięki czemu stosowany jest w leczeniu zapalenia oskrzeli, górnych dróg oddechowych oraz przeziębienia.

Czarny bez

Owoce czarnego bzu zawierają wiele cennych składników, które czynią tę roślinę kompleksową kompozycją zdrowotną: łagodzi ból i stany zapalne, obniża gorączkę, zwalcza objawy przeziębienia, likwiduje zmęczenie, oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Jaką formę preparatu wybrać?

W przypadku preparatów, które mają leczyć stan zapalny gardła, ważne jest, by miały one dłuższy kontakt z błoną śluzową. Najlepsze w tym celu są tabletki do ssania lub aerozole.