powrót

Dlaczego trzeba i jak dbać o drogi oddechowe?

Drogi oddechowe odpowiadają za nawilżanie i ogrzewanie powietrza docierającego do płuc oraz jego oczyszczanie: błony śluzowe to pierwsza bariera dla drobnoustrojów, które mogą wywołać infekcję.

Czynnikiem, który uszkadza drogi oddechowe jest zanieczyszczone powietrze: spaliny, opary substancji takich jak benzyna oraz dym – nie tylko ten pochodzący z papierosów. Drażnią je także różnego rodzaju środki czyszczące i kosmetyki (odświeżacze powietrza, dezodoranty w sprayu).

Negatywnie na błony śluzowe działa także klimatyzacja, ponieważ powoduje ich wysuszanie. Dodatkowo na suchość dróg oddechowych mogą wpłynąć różnego rodzaju infekcje, które zaburzają produkcję naturalnego śluzu nawilżającego błony śluzowe.

Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie?

Powinno się pamiętać o nawilżaniu organizmu, a tym samym błon śluzowych, od wewnątrz – należy spożywać min. 2 litry wody ciągu dnia. Warto rozważyć używanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach, w których często przebywamy, oraz stosowanie roztworów soli fizjologicznej, jeśli problem suchości nosa jest nagminny.

Na rynku istnieją preparaty, które łagodzą także suchość gardła. Herbitussin pastylki na Gardło suplement diety to pastylki do ssania z witaminą C, które nawilżają i osłaniają błonę śluzową gardła.

Ważna jest również profilaktyka: stosowanie zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa, mięso oraz nabiał, aktywność fizyczna i właściwy wypoczynek zapewnią wzmocnienie odporności.